Pierwsza wizyta u ortopedy może budzić w Tobie niepewność, szczególnie jeśli jeszcze nigdy nie miałeś do czynienia z tym specjalistą. Jeśli jednak dobrze się do niej przygotujesz, to w pełni wykorzystasz czas spędzony z lekarzem, uzyskasz jasne odpowiedzi na swoje pytania i zrozumiesz dalsze kroki leczenia. Jak wygląda pierwsze spotkanie z ortopedą, co warto zabrać i czego się spodziewać?
Spis treści
Jak się przygotować do pierwszej wizyty u ortopedy?
Zastanawiasz się, jak przygotować się do wizyty u lekarza ortopedy? Wystarczy, że zadbasz o kilka rzeczy. Poniżej przygotowałem dla Ciebie listę zadań do wykonania przed spotkaniem z lekarzem:
Zastanów się nad swoimi objawami. Pomyśl, od kiedy odczuwasz ból, czy czujesz go w jednym miejscu lub czy promieniuje do innych obszarów. Jaki on jest? Ostry, przeszywający, tępy? Przypomnij sobie, co sprawiło, że zacząłeś go czuć i czy są ruchy lub czynności, które go nasilają lub zmniejszają.
Zbierz dokumentację medyczną, a więc opisy badań RTG, MRI, USG. Przydadzą się również wyniki poprzednich konsultacji medycznych (jeśli takie miałeś), historia leczenia (jeśli wcześniej została podjęta próba leczenia Twojego schorzenia).
Wypisz na kartce leki i suplementy, które regularnie przyjmujesz. Przy każdym z nich dopisz dawkę i częstotliwość stosowania. Dla lekarza każdy przyjmowany przez Ciebie lek i suplement jest bardzo ważny. Zdarza się, że poszczególne z nich mogą wchodzić ze sobą w interakcje i wywoływać niepożądane dolegliwości. Ponadto niektóre leki mogą wywoływać określone objawy ortopedyczne/neurologiczne.
Przygotuj pytania, które chciałbyś zadać lekarzowi. Na wstępie powiem: nie bój się pytać i oczekiwać odpowiedzi na Twoje pytania. Oto przykładowe pytania, które możesz zadać ortopedzie na wizycie:
Jak długo może potrwać powrót do zdrowia?
Jakich aktywności powinienem unikać, a które przy moim schorzeniu są dopuszczalne?
Na czym dokładnie polega zabieg, który mi Pan zlecił?
Kiedy będę mógł wrócić do pracy/uprawiania sportu?
Co zabrać ze sobą na wizytę?
Pamiętaj o zabraniu dowodu osobistego i wszystkich dokumentów związanych z Twoim problemem zdrowotnym. Mogą to być wyniki badań obrazowych, wyniki badań krwi, a nawet notatki z wcześniejszych konsultacji medycznych, jeśli takie miały miejsce.
Jeżeli masz archiwalne nagrania wideo z:
momentu, w którym doszło do urazu,
zdjęcia ilustrujące problem (np. obrzęk z początku urazu),
dotychczasowo przeprowadzanej rehabilitacji (aby np. pokazać Twoje postępy),
lekarz z pewnością chętnie na nie spojrzy. Korzystasz zaparatów ortopedycznych, stabilizatorów, butów ortopedycznych? Powiedz o nich lekarzowi, a najlepiej zabierz ze sobą na wizytę. Pomoże mu to lepiej ocenić skuteczność dotychczasowych działań i sprawdzić, czy zaopatrzenie ortopedyczne, które używasz, jest do Ciebie odpowiednio dostosowane.
Jak przebiega pierwsza wizyta u ortopedy?
Pierwsza wizyta u ortopedy zwykle zaczyna się od dokładnego wywiadu medycznego. Lekarz zadaje pytania dotyczące dolegliwości – kiedy się pojawiły, w jakich okolicznościach, jak się rozwijały oraz czy próbowano już jakichś metod leczenia. Z pewnością zapyta również o twoją historię zdrowotną, w tym wcześniejsze urazy, choroby czy operacje, które mogą mieć związek z obecnymi dolegliwościami. Możesz być przygotowany na pytania dotyczące Twojego stylu życia, higieny snu, przyjmowanych leków i tego, jaką wykonujesz pracę.
Następnie lekarz przeprowadza badanie fizykalne. Może ono obejmować:
ocenę ruchomości stawów,
badanie siły mięśniowej,
ocenę napięcia mięśni,
sprawdzenie odruchów neurologicznych i czucia powierzchownego,
testy ortopedyczne mające na celu zlokalizowanie źródła bólu lub problemu.
W niektórych przypadkach już na pierwszej wizycie ortopeda może zlecić dodatkowe badania obrazowe, takie jak rentgen lub rezonans magnetyczny, jeśli wcześniejsze wyniki są niekompletne lub nieaktualne.
Wizyta u ortopedy z osobą towarzyszącą – czy jest możliwa?
W większości gabinetów nie ma przeciwwskazań, aby podczas wizyty u ortopedy towarzyszył Ci ktoś bliski. Jako ortopeda doskonale rozumiem, że jeśli czujesz się niepewnie lub potrzebujesz wsparcia emocjonalnego, to obecność takiej osoby zdecydowanie ułatwi Ci rozmowę z lekarzem. Ponadto osoba towarzysząca może również pomóc Ci w zapamiętaniu zaleceń lub przedstawić dodatkowe informacje, o których mógłbyś zapomnieć.
Nie mogę jednak wypowiadać się za lekarzy z innych placówek. Dlatego już podczas rejestracji na konsultację lekarską zapytaj czy przyjście z osobą towarzyszącą jest możliwe. W niektórych przypadkach lekarze ortopedzi mogą mieć negatywne doświadczenia związane z takimi sytuacjami. Na przykład zdarza się, że żona pacjenta odpowiada na pytania za niego i nie daje dojść mu do głosu. Dlatego niektórzy specjaliści wolą, aby pacjent był na wizycie sam, aby uniknąć zamieszania i ewentualnych nieporozumień. Bliska osoba może wówczas zaczekać na niego w poczekalni.
Opieka po wizycie u lekarza, czyli o zaleceniach i kontrolach
Jednym z najważniejszych elementów wizyty u ortopedy są zalecenia, które otrzymujesz na końcu konsultacji. Pamiętaj, aby ich przestrzegać. W czasie, gdy nie korzystasz z pomocy lekarza, są bardzo ważne w procesie leczenia. Lekarz ortopeda może:
przepisać Ci leki przeciwbólowe i przeciwzapalne,
zalecić fizjoterapię,
zasugerować zmianę diety i modyfikację codziennych nawyków,
zalecić kupno stabilizatora lub ortezy,
w poważniejszych przypadkach skierować cię na zabieg operacyjny.
Możesz również spodziewać się wyznaczenia terminu wizyty kontrolnej, na której ortopeda oceni postępy leczenia i skuteczność realizacji poszczególnych zaleceń. Bądź zawsze szczery, które z ich udało Ci się sumiennie przestrzegać, a które nie.
Wizyta u ortopedy – najczęściej zadawane pytania
1. Jak się ubrać na wizytę u ortopedy?
Polecam Ci ubrać się w wygodne i luźne ubranie. Taki strój umożliwi lekarzowi swobodny dostęp do badanego obszaru ciała, a Tobie sprawne przygotowanie się do badania. W przypadku problemów z nogami ubierz szorty lub spodnie, które można łatwo podwinąć. Jeśli chodzi o problemy z górną częścią ciała, dobrze sprawdzają się koszulki na ramiączkach lub luźne T-shirty.
2. Ile trwa pierwsza wizyta u ortopedy?
Pierwsza konsultacja ortopedyczna trwa średnio 20 minut. Czas zależy od stopnia skomplikowania problemu oraz tego, czy ortopeda zleci dodatkowe badania. Na wszelki wypadek zarezerwuj sobie więcej czasu. W moim gabinecie zdarza się, że konsultacja ortopedyczna trwa nawet do 90 minut ze względu na badania obrazowe, które wykonuję na miejscu.
3. Jak często będę musiał odwiedzać ortopedę po pierwszej wizycie?
Częstotliwość wizyt u ortopedy zależy od diagnozy i zaleceń lekarza. Druga wizyta może się odbyć np. po 10 dniach albo kilku tygodniach, aby ocenić, czy leczenie przynosi efekty. W przypadku długotrwałych problemów najczęściej potrzebna jest seria kilku lub kilkunastu regularnych wizyt (co 2-3 tygodnie).
4. Czy potrzebuję skierowania na wizytę u ortopedy?
W przypadku wizyt w ramach NFZ powinieneś mieć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Na wizytę w gabinecie prywatnym możesz umówić się bez skierowania.
5. Czy muszę wykonać jakiekolwiek badania przed pierwszą wizytą, czy lekarz zleci mi je dopiero po konsultacji?
Jeśli już wcześniej miałeś przeprowadzone badania obrazowe lub laboratoryjne, ich wyniki lub opis zabierz na wizytę. Jeśli nie – ortopeda może Ci je zlecić na pierwszej konsultacji lub wykonać na miejscu, gdy dysponuje sprzętem diagnostycznym.
Bibliografia
Shirley E., Nevins L., Optimizing the Orthopaedic Consult, J Am Acad Orthop Surg 2022, 30(4): 453-460
Specjalizuję się w ortopedii i traumatologii. Regularnie wykonuję USG narządu ruchu. Moim celem jest jak najmniej inwazyjny oraz szybki powrót do pełnego zdrowia u pacjentów. Pracuję w Szpitalu Zachodnim w Grodzisku Mazowieckim koło Warszawy. Pacjentów przyjmuję w gabinecie prywatnym na warszawskim Ursusie oraz w kilku innych poradniach. Zachęcam do bezpośredniego kontaktu - tel. 796-995-486 lub mailowo. Więcej na mój temat przeczytają Państwo w zakładce O mnie.