Eksperci z The Spine Center of Louisiana w Baton Rouge twierdzą, że dyskopatia kręgosłupa może dotyczyć ok. 40% dorosłych po ukończeniu 40. roku życia i nawet 80% seniorów w wieku 80. lat. Ponadto, niezależnie od wieku, zwyrodnienie krążków międzykręgowych bywa przez długi czas bezobjawowe. A …
Niejednoznaczny dyskomfort w pachwinie, subtelne utykanie, chwilowy brak pewności kroku, a w tle – ból biodra, który może być mylony z dolegliwościami kręgosłupa. Właściwa interpretacja tych objawów wymaga nie tylko uwagi, ale i znajomości przyczyn – od przeciążeniowych, przez zapalne, aż po wrodzone i …
Dna moczanowa jest chorobą zapalną stawów, którą powoduje odkładanie się kryształów moczanu sodu w tkankach. W jej przebiegu dochodzi do nawracających napadów bólu, a nieleczona może prowadzić do trwałego ograniczenia ruchomości m.in. stawów stóp. W artykule przedstawiono aktualne dane naukowe dotyczące patogenezy, diagnostyki …
Rezonans magnetyczny (MRI) to jedna z najbardziej precyzyjnych i bezpiecznych metod diagnostycznych współczesnej medycyny. Dzięki wykorzystaniu silnego pola magnetycznego i fal radiowych pozwala na szczegółowe zobrazowanie tkanek miękkich, narządów wewnętrznych i struktur układu nerwowego bez narażania pacjenta na szkodliwe promieniowanie. W tym artykule dowiesz się, …
„Jak trwoga, to do Boga” – mówi staropolskie przysłowie. Wśród pacjentów bywa podobnie, ponieważ zwykle próg gabinetu ortopedy przekraczają wtedy, gdy odczuwają już silny ból lub inne niepokojące objawy. Tymczasem wizyta profilaktyczna – zwłaszcza u specjalisty od narządu ruchu – może zapobiec poważniejszym schorzeniom, i …
Tomografia komputerowa (CT) to jedno z najbardziej zaawansowanych badań diagnostycznych. W ortopedii za pomocą promieniowania rentgenowskiego i obrazów 3D lekarze mogą precyzyjnie zobrazować kości i stawy. W tym artykule dowiesz się, na czym polega tomografia komputerowa, w jakich przypadkach jest wykonywana, jakie są …