Kolano – choroby i leczenie
Istnieje wiele czynników powodujących ból kolan: od urazów – takich jak naciągnięcia, skręcenia, naderwania ścięgien i uszkodzenia chrząstki – aż po choroby zwyrodnieniowe stawów czy zapalenia ścięgien oraz kaletki maziowej. Dolegliwości tej okolicy wyłączają człowieka z codziennej aktywności i są przyczyną dyskomfortu. Zachęcam do zapoznania się z moim artykułem nt. budowy stawu kolanowego oraz filmem na kanale Polecany Ortopeda na Youtube.
Zwyrodnienia stawu kolanowego
Gonartroza, czyli zwyrodnienie stawu kolanowego związane jest z przewlekłym, postępującym uszkodzeniem powierzchni stawowych wskutek wieloletnich mikrourazów i przeciążeń. Nie dziwi więc, że bardziej predysponowane są osoby otyłe i starsze.
W zaawansowanym stadium choroby i po wyczerpaniu innych możliwości leczenia farmakologicznego i operacyjnego, przeprowadza się operację wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego – opis wskazań i przeciwwskazań.
Uszkodzenia chrząstki stawowej
Gdy warstwa ochronna kości, czyli chrząstka uszkodzi się, dochodzi do zwyrodnienia stawu kolanowego.
Jest to powszechne zważywszy na obciążenia jakie są przenoszone przez ten staw. W początkowych
stadiach dochodzi do „rozmiękania” chrząstki, aż do całkowitej destrukcji z odsłonięciem mocno
unerwionej okostnej. Więcej na temat właściwości chrząstki można przeczytać w artykule Budowa i funkcje stawu kolanowego.
Koślawość/szpotawość kończyn
Zaburzona oś kończyn dolnych to niestety domena kobiet. Jednym z powodów jest przodopochylenie
miednicy, co może spowodować wewnętrzną rotację bioder, zmuszając zarówno lewe, jaki prawe kolano
do skierowania się do wewnątrz, czyli do koślawości kolan.
Szpotawość kolan jest rzadsza i często wynika z błędów już w okresie niemowlęcym.
Urazy łąkotkowe / więzadeł pobocznych
Dochodzi do nich podczas urazów skrętnych w stawie kolanowym podczas np. jazdy na nartach, gry w piłkę nożną, tenis itd. Zazwyczaj konieczne do potwierdzenia jest wykonanie badania rezonansem
magnetycznym.
Zachęcam do zapoznania się z moim artykułem nt. ACL – więzadła krzyżowego przedmiego i jego rekonstrukcji.
Złamania
Do złamań dochodzi wskutek urazów wysokoenergetycznych lub w kościach osteoporotycznych u osób w podeszłym wieku. Mogą być leczone zachowawczo, ale częściej poprzez zabieg operacyjny i następczą rehabilitację.