Stopa – choroby i leczenie

Stopa i staw skokowy (anatomia i budowa) są najczęstszym miejscem urazów. Ponadto, pacjenci często narzekają na ból, który może być powiązany bezpośrednio ze źle dobranym obuwiem. Nieprawidłowo dobrane buty to także jedna z przyczyn powstawania haluksów. Poniżej znajdziesz najczęstsze problemy ze stopą i stawem skokowym, których leczeniem się zajmuję.

Skręcenie stawu skokowego

W każdej grupie wiekowej, skręcenie stawu skokowego to najbardziej powszechny ostry uraz wynikający z przekroczenia zakresu ruchomości fizjologicznie występującej w stawie skokowym. W przypadku znacznych dolegliwości potrzebne jest wykonanie badania RTG.

Choroby ścięgna Achillesa

Spektrum schorzeń rozciąga się od stosunkowo rzadkich i zarazem najpoważniejszych całkowitych
zerwań ścięgna piętowego po powszechnie występujące entezopatie i stany zapalne przyczepu ścięgna Achillesa.

Halluks

Haluksy (paluch koślawy) to inaczej deformacja stricte kostna, za którą odpowiedzialna jest genetyka i skłonność do deformacji przodostopia. Delikatnie mówiąc, nie pomaga noszenie przez kobiety ciasnego obuwia i chodzenie na szpilkach.

Ostroga piętowa

Jest to zwapnienie okolicy guza piętowego będące skutkiem przewlekłego stanu zapalnego. Ostroga piętowa może być leczona poprzez miejscowe iniekcje oraz fizykoterapię np. laser, fala uderzeniowa. Przypadłość uciążliwa, z którą pacjenci potrafią się zmagać przez długi czas.

Złamania okolicy stawu skokowego

Jak złamania w innych okolicach – wynikają z urazów wysokoenergetycznych. W przypadku niewielkich
przemieszczeń mogą być leczone poprzez założenie gipsu, niekiedy jest jednak niezbędny zabieg
operacyjny odtwarzający prawidłowe stosunki anatomiczne.