Nadgarstek – choroby i leczenie

Ręka i nadgarstek zbudowane są z wielu drobnych struktur, co ma swoje plusy tj. wykonywanie precyzyjnych ruchów, ale też wady – narażenie na wielu chorób kości, stawów, mięśni i ścięgien.
Ból nadgarstka związany z trybem życia wynika najczęściej z wykonywania tych samych, powtarzalnych ruchów nadgarstka, np. podczas długiej pracy przy komputerze (pisanie na klawiaturze czy poruszanie myszką).

Zespół cieśni nadgarstka

To jeden z zespołów uciskowych nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Typowy pacjent cierpiący na zespół cieśni nadgarstka to kobieta, wykonująca pracę biurową przy komputerze. W większości przypadków najlepsze, najszybsze efekty można uzyskać poprzez krótki zabieg operacyjny.

Zachęcam do zapoznania się z moim artykułem nt. Hydrodekompresji cieśni nadgarstka, nieinwazyjnej i bezoperacyjnej metodzie leczenia cieśni nerwu pośrodkowego. Na moim kanale Polecany Ortopeda na Youtube również omawiam tę stosowaną przeze mnie metodę.

Złamanie końca dalszego kości promieniowej

Drugie najczęstsze złamanie osteoporotyczne u osób starszych. Przyczyną jest zwykle upadek na
wyprostowaną rękę. Złamanie objawia się silnym bólem, obrzękiem i deformacją kończyny w okolicach
nadgarstka.

Choroby w obrębie ścięgien ręki – np. zespół de Quervaina

Z racji na mnogość i precyzyjność ruchów ręki oraz palców w tej okolicy może dojść do największej ilości
mikrouszkodzeń ścięgnistych. W przypadku wystąpienia objawów charakterystycznych dla zespołu de Quervaina, niezbędna jest konsultacja u lekarza ortopedy w celu szczegółowej
diagnostyki.

Uszkodzenia chrząstki trójkątnej

W celu stwierdzenia uszkodzenia kompleksu chrząstki trójkątnej (TFCC) istotne jest zebranie wyczerpującego wywiadu i wykonanie testów prowokacyjnych. Przydatne jest przyłożenie głowicy USG.

Jako główny stabilizator stawu promieniowo-łokciowego dalszego pełni swego rodzaju rolę łąkotki w kolanie.

Ganglion / przykurcz Dupuytrena

Ganglion to przypadłości będące defektem również dermatologicznym. Zarówno w przypadku jego jak i choroby Dupuytrena wymagane jest wykonanie zabiegu w znieczuleniu miejscowym – niekoniecznie w warunkach szpitalnych.