Iniekcje dostawowe i okołostawowe pod kontrolą USG w Warszawie

Zapraszam do lektury artykułu, który pomoże Ci zrozumieć, czym są wykonywane przeze mnie iniekcje dostawowe i okołostawowe pod kontrolą USG. Poznasz typy stawów, do których wykonuje się zastrzyki, a także substancje używane w tym celu, takie jak kwas hialuronowy, kolagen czy osocze bogatopłytkowe. Dowiesz się o korzyściach z tych zabiegów, a także o wskazaniach i przeciwwskazaniach do ich stosowania.

Czym są iniekcje dostawowe i okołostawowe pod kontrolą USG?

Iniekcje dostawowe i okołostawowe to metoda terapeutyczna, która polega na podaniu leku bezpośrednio do stawu lub jego najbliższego otoczenia np. ścięgna mięśniowego, więzadła itp. Kontrola ultrasonograficzna (USG) pozwala na precyzyjne umieszczenie igły, co minimalizuje ryzyko powikłań.

Listę placówek i ceny wykonywanych przeze mnie iniekcji znajdą Państwo w Cenniku usług ortopedycznych.

W jakie stawy wykonuje się zastrzyki?

Zabiegi iniekcji dostawowych i okołostawowych można wykonywać w wielu różnych stawach. Oto niektóre z nich:

  • Staw kolanowy – jest jednym z najczęściej traktowanych stawów,
  • Staw biodrowy – zastrzyki do tego stawu wymagają specjalnej długiej igły oraz dobrego obrazu w USG, ponieważ staw ten jest położony głęboko,
  • Staw skokowy – zabiegi na ten staw są często wykonywane u sportowców zawodowych oraz amatorów po urazach skrętnych,
  • Stawy ręki – szczególnie u osób cierpiących na choroby przeciążeniowe, zwyrodnieniowe, a także np. reumatoidalne zapalenie stawów.

Jakie substancje stosuję do iniekcji?

Do zastrzyków dostawowych i okołostawowych wykorzystuje się różne substancje. Wybór zależy od rodzaju problemu oraz oczekiwanego efektu. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich:

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem mazi stawowej, który działa jak smar na dwie stykające się ze sobą powierzchnie. W przypadku problemów ze stawami, takich jak artroza (czyli proces zwyrodnieniowy), kwas hialuronowy może być podawany w postaci zastrzyków.

Kolagen

Kolagen jest białkiem występującym w organizmie, które jest istotne dla zdrowia stawów. Iniekcje z kolagenem mogą pomóc w odbudowie struktur zbudowanych z tkanki łącznej np. więzadeł, ścięgien. Występuje też podobnie jak kwas hialuronowy w mazi stawowej.

Osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe (PRP) jest substancją otrzymywaną z krwi pacjenta, która jest bogata w białka tzw. czynniki wzrostu. Zabiegi z użyciem PRP mogą stymulować regenerację tkanek, działając na zasadzie skoncentrowanego roztworu białek biorących udział w każdym procesie naprawy.

Sterydy

Najstarsze leki podawane dostawowo. Rozpiętość ich zastosowań jest ogromna. Zdecydowanie najlepiej reagującymi tkankami na leki sterydowe są zapalone kaletki oraz torebki stawowe.

Najczęściej używane w formie blokad, czyli połączenia z lekiem znieczulającym np. lignokainy 1% lub 2%. Dzięki temu uzyskuje się większą objętość roztworu, natychmiastowy efekt przeciwbólowy oraz często zahamowanie błędnego koła przewodnictwa informacji bólowej.

Standardowo nie powinny być podawane częściej niż 3x w roku, oprócz nielicznych wyjątków np. barku zamrożonego, gdzie iniekcji sterydowych może być nawet 6-8.

Jakie są korzyści z iniekcji dostawowych i okołostawowych?

Wykorzystanie ultrasonografii (USG) w trakcie procedury iniekcji dostawowych przynosi wiele korzyści. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne umiejscowienie igły w stawie lub innej strukturze anatomicznej. W ten sposób, szanse na skuteczne przeprowadzenie procedury za pierwszym razem są znacznie większe.

Dodatkowo, kontrola USG może skrócić czas zabiegu, co z kolei wpływa na zwiększenie efektywności stosowanej terapii. Aparat USG pozwala również przed iniekcją sprawdzić ilość płynu stawowego – jeśli jest go za dużo to można podczas jednego ukłucia pobrać płyn i uzyskać tym samym większe stężenie sterydu w płynie stawowym.

Poprawa ruchomości stawów

Iniekcje dostawowe mogą poprawić ruchomość stawów, co jest szczególnie ważne dla osób cierpiących na schorzenia przeciążeniowe i zwyrodnieniowe.

Łagodzenie bólu

Zastrzyki dostawowe są skuteczną metodą łagodzenia bólu, szczególnie w przypadku stanów zapalnych stawów – tutaj najczęściej wykonywane są blokady sterydowe.

Wskazania i przeciwwskazania do zastrzyków dostawowych

Iniekcje dostawowe i okołostawowe są często zalecane pacjentom cierpiącym na różne schorzenia stawów. Niemniej jednak, istnieją pewne przeciwwskazania do tych zabiegów. Zaliczają się do nich m.in. ciężkie choroby nerek, serca, ciąża oraz stosowanie niektórych leków. Decyzję o możliwości przeprowadzenia zabiegu podejmuje lekarz podczas konsultacji.

Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

Wskazania

Przeciwwskazania

OsteoartrozaZakażenie skóry w miejscu iniekcji
Reumatoidalne zapalenie stawówChoroby krwi powodujące problemy z krzepnięciem
Ból stawów niepoddający się innym metodom leczeniaAlergia na stosowane substancje

Kwas hialuronowy w stawie kolanowym

Kwas hialuronowy w stawie kolanowymjest często stosowany w terapii osteoartrozy. Zabiegi z jego użyciem mogą znacząco poprawić ruchomość stawu i zmniejszyć ból.

Proces zabiegu zastrzyku

Zabieg polega na precyzyjnym wprowadzeniu igły do stawu pod kontrolą USG. Następnie podaje się wybraną substancję, na przykład kwas hialuronowy. Całość trwa zazwyczaj kilka minut i może być wykonywana w znieczuleniu miejscowym.

Czy iniekcje są bolesne?

Wielu pacjentów obawia się bólu związanego z iniekcjami dostawowymi. Jednak dzięki znieczuleniu miejscowemu oraz precyzyjnemu umieszczeniu igły za pomocą USG, dyskomfort jest minimalny.

Okres rekonwalescencji

Po zabiegu pacjent powinien unikać nadmiernego obciążania stawu przez 2-3 dni – zakaz sportów, wędrówek górskich, jednak możliwe normalne codzienne funkcjonowanie. W razie potrzeby, lekarz może zalecić stosowanie środków przeciwbólowych. Pełna rekonwalescencja zazwyczaj trwa od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od stanu stawu i zastosowanej substancji.

Czy iniekcje dostawowe są skuteczne?

Badania kliniczne potwierdzają skuteczność iniekcji dostawowych i okołostawowych w leczeniu różnych schorzeń stawów. Efektywność zabiegu zależy od wielu czynników, w tym od stanu stawu, użytej substancji oraz innych obciążeń pacjenta tj. otyłość, obecność chorób zapalnych np. RZS, dolegliwości nakładające się z innych stawów np. kręgosłupa szyjnego lub lędźwiowego.

Rodzaje iniekcji pod kontrolą USG

Iniekcje dostawowe i okołostawowe pod kontrolą USG są stosowane w różnych celach terapeutycznych. Oto niektóre z nich:

  • Nakłucie zbiorników płynowych – procedura ta stosowana jest w przypadku nadmiaru płynu stawowego, ale też celem punkcji ganglionów, torbieli i kaletek, które są zbiornikami zawierającymi płyn,
  • Iniekcje preparatów kwasu hialuronowego – najczęściej stosowane są w stawach kolanowych i biodrowych. Kwas hialuronowy ma właściwości smarujące i amortyzujące, dzięki czemu poprawia funkcjonowanie stawów. Dobre efekty otrzymuje się również przy podaniu do stawu ramiennego oraz skokowego,
  • Iniekcje preparatów autogennych – zawierających komórki macierzyste lub osocze bogatopłytkowe (PRP). Stosowane są w okolicy uszkodzonych ścięgien, więzadeł i mięśni, gdzie przyspieszają procesy regeneracyjne.

Komu polecane są iniekcje dostawowe?

Iniekcje dostawowe rekomendowane są dla osób zmagających się z chorobami stawów, takimi jak osteoartroza, czy reumatoidalne zapalenie stawów. Mogą one być również stosowane w celu łagodzenia bólu wynikającego z urazów lub przeciążeń.

Wspomaganie regeneracji po urazach sportowych

Zaletą iniekcji dostawowych jest możliwość przyspieszenia procesu regeneracji po urazach sportowych. Wprowadzenie preparatu bezpośrednio w miejsce uszkodzenia, takiego jak ścięgno czy więzadło, może stymulować naturalne procesy naprawcze organizmu.

Bezpieczeństwo iniekcji dostawowych

Iniekcje dostawowe są zabiegami o stosunkowo niskim ryzyku powikłań. Kontrola USG pozwala na precyzyjne umiejscowienie igły, co zwiększa bezpieczeństwo zabiegu. Jednakże, istotne jest przestrzeganie zaleceń po zabiegu, aby zminimalizować ryzyko ewentualnych powikłań.

Możliwe skutki uboczne

Potencjalne skutki uboczne iniekcji dostawowych mogą obejmować tymczasowe dolegliwości bólowe, obrzęk czy czasowe ograniczenie ruchomości. W większości przypadków objawy te ustępują po kilku dniach – w staw biodrowy max 7 dni, w inne stawy do 2-3 dni.

Jak wygląda konsultacja przed zabiegiem?

Przed przystąpieniem do zabiegu, pacjent konsultuje się z lekarzem, który ocenia stan zdrowia i historię medyczną pacjenta. Konsultacja pozwala lekarzowi zrozumieć, jaki rodzaj terapii będzie najskuteczniejszy. Lekarz może również zlecić dodatkowe badania, takie jak rezonans magnetyczny (MRI), aby lepiej zrozumieć naturę problemu. W gabinecie prywatnym jest też zawsze dostępny aparat USG, aby od razu obejrzeć cały staw.

Decyzja o wyborze substancji do iniekcji

Wybór substancji stosowanej w iniekcji dostawowej jest zależny od specyfiki schorzenia i oczekiwań pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję na podstawie badań medycznych, stanu zdrowia pacjenta i celu terapii.

Stosowanie kwasu hialuronowego

W przypadku pacjentów z osteoartrozą, często wybierany jest kwas hialuronowy, który odżywia i regeneruje staw. Ten naturalny składnik płynu stawowego działa jak smar, zapewniając gładkie ruchy stawu.

Terapia osoczem bogatopłytkowym (PRP)

Terapia osoczem bogatopłytkowym, czyli PRP, jest innowacyjnym podejściem stosowanym w leczeniu uszkodzeń miękkich tkanek. Wytwarzane z krwi pacjenta osocze zawiera duże ilości płytek krwi, które stymulują procesy gojenia.

Autologiczne metody terapeutyczne

PRP i komórki macierzyste należą do metod autologicznych, czyli wykorzystujących materiał biologiczny pacjenta. Ze względu na to, ryzyko działań niepożądanych jest minimalne.

Iniekcje dostawowe i okołostawowe pod kontrolą  USG – podsumowanie

Iniekcje dostawowe i okołostawowe pod kontrolą USG to nowoczesne i skuteczne rozwiązanie dla osób cierpiących na różne schorzenia stawów. Pomimo kilku potencjalnych przeciwwskazań, dla wielu pacjentów stanowią one realną alternatywę dla innych, bardziej inwazyjnych metod leczenia.

Jest to leczenie szybkie, dostępne „od ręki”, bardzo precyzyjne i bezpieczne – wykorzystywane są leki znane od kilkudziesięciu lat, podawane przez igłę o szerokości < 1 mm.

Przeczytaj też: