Złamanie V kości śródręcza to uraz, który często powstaje w wyniku uderzenia zaciśniętą pięścią w twardy przedmiot lub w trakcie bójki. W artykule opisuję przypadek pacjenta z Uzbekistanu, który zgłosił się na Szpitalny Oddział Ratunkowy w Grodzisku Mazowieckim z bólem i obrzękiem prawej ręki. Dzięki nowoczesnej procedurze znieczulenia WALANT oraz zespoleniu drutami Kirschnera, możliwe było szybkie i skuteczne leczenie, które zminimalizowało czas rekonwalescencji i ryzyko powikłań. Dowiedz się więcej o diagnostyce i przebiegu leczenia w przypadku tego typu złamań.
Spis treści
Złamanie bokserskie – wizyta pacjenta na SOR-ze i wstępna diagnoza
Mój pacjent, 35-letni mężczyzna pochodzący z Uzbekistanu, zgłosił się na Szpitalny Oddział Ratunkowy w Grodzisku Mazowieckim (30 km od Warszawy) 17. lipca 2024 roku ok. godziny 13:00. Dolegliwości, które zgłosił to silny ból oraz obrzęk prawej ręki, prawdopodobnie po przebytej bójce.
Wykonano kontrolne RTG śródręcza prawego w projekcjach AP i skośnej, które wykazało złamanie bokserskie V kości śródręcza. Najczęściej dochodzi do niego po uderzeniu zaciśniętą pięścią w twardy przedmiot lub w trakcie bójki.
Zdjęcie RTG przedstawiające złamanie bokserskie w prawej ręce. Projekcja przednio-tylna.Źródło: archiwum własne
Zdjęcie RTG przedstawiające złamanie V kości śródręcza. Projekcja skośna.Źródło: archiwum własne
Dodatkowo pobrano standardowe badania laboratoryjne z krwi, w tym:
morfologię,
układ krzepnięcia,
elektrolity oraz
wymazy w kierunku gronkowca złocistego.
Złamanie V kości śródręcza – operacja w innowacyjnym znieczuleniu WALANT
Pacjent został przyjęty na Oddział Ortopedyczny tego samego dnia i przewieziony na blok operacyjny ok. godziny 22:00. Zabieg przeprowadzono w znieczuleniu miejscowymmetodą Obersta, wykorzystując technikę WALANT (Wide Awake Local Anesthesia No Tourniquet).
WALANT to nowoczesna metoda znieczulenia miejscowego stosowana w chirurgii ręki, która umożliwia przeprowadzenie operacji bez użycia znieczulenia ogólnego i bez konieczności zakładania opaski uciskowej.
W przypadku mojego pacjenta funkcję znieczulenia pełnił roztwór 2% lignokainy z dodatkiem wodorowęglanu sodu i adrenaliny. W czasie zabiegu, trwającego około 15 minut, wprowadziłem dwa druty Kirschnera pod kontrolą obrazu RTG. Dzięki tej technice nie było konieczności nacinania skóry ani zakładania gipsu po operacji, co znacząco skróciło czas rekonwalescencji pacjenta.
Kontrolne RTG wykonane podczas operacji zespolenia V kości śródręcza drutami Kirschnera. Projekcja skośna.Źródło: archiwum własne
Kontrolne RTG wykonane podczas operacji złamania bokserskiego. Widoczne druty Kirschnera. Projekcja przednio-tylna.Źródło: archiwum własne
Okres po operacji – czy cel zabiegu został osiągnięty?
Pacjent opuścił szpital następnego dnia rano, w stanie ogólnym uznanym jako dobry. Pierwsza kontrola pooperacyjna odbyła się 1. sierpnia 2024 roku w poradni ortopedycznej (adresy placówek, w których przyjmuję – link). Wykonane zdjęcia RTG prawej ręki w projekcjach AP i skośnej potwierdziły prawidłowe ustawienie kości bez cech przemieszczenia. Zdecydowano o kolejnej kontroli za trzy tygodnie w celu usunięcia drutów Kirschnera.
Kontrolne zdjęcie RTG wykonane na pierwszej wizycie pooperacyjnej. Brak destabilizacji. Projekcja skośna.Źródło: archiwum własne
Pierwsze kontrolne zdjęcie RTG po operacji złamania bokserskiego. Projekcja przednio-tylna.Źródło: archiwum własne
Usunięcie drutów Kirschnera po 3 tygodniach od operacji
Druty Kirschnera zostały usunięte 20. sierpnia 2024 roku. Kontrola RTG wykazała postępujący zrost kostny i prawidłowe wyosiowanie powierzchni stawowych. Pacjent poinformował, że ze względu na planowany wyjazd do Uzbekistanu nie zapisał się na rehabilitację.
Kontrolne zdjęcie RTG po usunięciu drutów Kirschnera. Projekcja przednio-tylna.Źródło: archiwum własne
Kontrolne zdjęcie RTG po usunięciu drutów Kirschnera. Projekcja skośna.Źródło: archiwum własne
Złamanie bokserskie V kości śródręcza bez rehabilitacji? – podsumowanie
Zespolenie złamania drutami Kirschnera z wykorzystaniem znieczulenia WALANT zostało wykonane profesjonalnie i zakończyło się sukcesem. Brak wdrożenia odpowiedniej rehabilitacji po operacji mógł jednak negatywnie wpłynąć na proces wyzdrowienia pacjenta. Rehabilitacja jest kluczowa dla odzyskania pełnej sprawności ręki, gdyż pomaga w odbudowie siły mięśniowej, przywróceniu pełnego zakresu ruchów oraz poprawie koordynacji.
Bez odpowiednich ćwiczeń i terapii pacjent naraża się na sztywność stawów, ograniczoną ruchomość palców i dłoni i osłabienie mięśni. To może prowadzić do długotrwałych problemów z funkcjonalnością ręki. Dlatego zalecam, aby po operacji zarówno złamania bokserskiego, jak i każdego innego złamania zawsze kontynuować leczenie odpowiednią rehabilitacją.
Bibliografia
Drelich M., Godlewski P., Złamania kości śródręcza, Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja 2004, 6 (3): 331-335.
Kochański B. (i in.), Urazy w boksie –medyczny punkt widzenia, Journal of Education, Health and Sport 2015, 5(9): 559-568.
Malik S. (i in.), Fifth metacarpal fracture, Wydawnictwo StatPearls Publishing 2024.
Specjalizuję się w ortopedii i traumatologii. Regularnie wykonuję USG narządu ruchu. Moim celem jest jak najmniej inwazyjny oraz szybki powrót do pełnego zdrowia u pacjentów. Pracuję w Szpitalu Zachodnim w Grodzisku Mazowieckim koło Warszawy. Pacjentów przyjmuję w gabinecie prywatnym na warszawskim Ursusie oraz w kilku innych poradniach. Zachęcam do bezpośredniego kontaktu - tel. 796-995-486 lub mailowo. Więcej na mój temat przeczytają Państwo w zakładce O mnie.