Biodro – choroby i leczenie
Problem bólu stawu biodrowego dotyczy głównie osób w wieku 65+, u których występują zmiany zwyrodnieniowe, które są następstwem zużycia i uszkodzenia chrząstki głowy kości udowej i panewki stawowej. Dwie odsłonięte powierzchnie kostne zaczynają o siebie trzeć, co prowadzi do zniszczenia stawu. Aby ustalić właściwą przyczynę niezbędne jest wykonanie odpowiedniego badania obrazowego.
Koksartroza – zwyrodnienie stawu biodrowego
Koksartroza dotyka głównie seniorów. Przyczyną bólu biodra jest zużycie i uszkodzenie chrząstki głowy kości udowej i panewki stawowej, z czasem tworzą się zmiany wytwórcze w postaci m.in. wyrośli kostnych.
Przy zwyrodnieniu stawu biodrowego w początkowym stadium może zostać wdrożone leczenie zachowawcze. W przypadku bardziej zaawansowanej artrozy, stosuje się endoprotezę stawu biodrowego, czyli chirurgiczną wymianę zajętej chorobą głowy stawu biodrowego.
Jak żyć z endoprotezą biodra? Wytyczne dotyczące codziennych czynności, w tym powrotu do funkcjonowania po operacji stawu biodrowego, czego nie wolno, opisał wem osobnym artykule na blogu.
Zapalenie kaletki krętarza większego/m. pośladkowego średniego
W okolicy krętarza większego kości udowej znajdują się dwie kaletki. Schorzenie rozwija się samoistnie
lub zaostrza się podczas wykonywania aktywności tj. bieganie, wchodzenie po schodach czy wysiadanie
z samochodu.
Stłuczenie okolicy stawu biodrowego
Jak łatwo się domyśleć, najczęściej wskutek upadku na jedną ze stron np. na prawe biodro/pośladek. U
osób starszych, zwłaszcza kobiet w wieku pomenopauzalnym, zawsze należy wykluczyć złamanie końca bliższego kości udowej.
Dysplazja
Dysplazja jest jedną z tych chorób ortopedycznych, która jest wrodzona. Dlatego tak ważne jest, aby u
wszystkich niemowląt wykonywać badanie USG nie później niż przed ukończeniem 12. tygodnia życia, a najlepiej tuż po ukończeniu przez dziecko 6 tygodnia życia (tuż po urodzeniu nie ma sensu, ponieważ biodro
maluszka nie jest jeszcze ukształtowane).
Złamanie osteoporotyczne
Najczęstsza przyczyna złamań u osób po 65 roku życia. Musi być pilnie leczone operacyjnie – u pacjentów w 7-9 dekadzie życia śmiertelność w pierwszym roku po złamaniu wynosi aż 30%.