Ostroga piętowa, zwana inaczej zapaleniem przyczepu rozcięgna podeszwowego to schorzenie będące tylko zwapnieniem okolicy guza piętowego („podbicie stopy”) łatwo widocznym na zdjęciu RTG. Może być tak, że stopa w ogóle nas nie boli, a ostroga będzie widoczna w badaniu. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są przyczyny i objawy? Jak leczyć i jakie ćwiczenia wdrożyć?
Spis treści
Ostroga piętowa – co to jest? Przyczyna
Na skutek przeciążeń i mikrourazów związanych z codziennym chodzeniem dochodzi do procesu zapalnego. Najczęściej dotyczy to rozcięgna podeszwowego, czyli struktury włóknistej utrzymującej prawidłowy łuk podłużny stopy, przyczepiającej się w miejscu, gdzie tworzy się ostroga. Czy to przypadek?
No nie – przewlekły proces zapalny rozcięgna podeszwowego sprzyja odkładaniu się złogów wapnia w okolicy przyczepu do guza piętowego. Możliwy jest też proces zwyrodnieniowy. W jego przypadku konieczne będzie wdrożenie innego leczenia.
Objawy zapalenia rozcięgna – ból stopy po nocy lub w trakcie snu
Charakterystyczny dla zapalenia rozcięgna jest ból najbardziej nasilony rano, tuż po przebudzeniu. Następnie mija, gdy już trochę rozruszamy stopę.
W przypadku długotrwałej choroby ból może występować również w nocy, w pozycji leżącej przy poruszaniu stopą. Ma to zasadnicze znaczenie, ponieważ za pomocą 3 ćwiczeń tuż po przebudzeniu możemy znacząco zmniejszyć dolegliwości bólowe.
Jak wygląda ostroga piętowa?
Podejrzewając u siebie ostrogę piętową lub czekając na własne zdjęcie RTG, pacjenci pytają mnie jak wygląda to schorzenie. Rozpoznaję ją po wyraźnym na prześwietleniu narośli kostnej o haczykowatym kształcie. Przedstawiam wygląd ostrogi piętowej na zdjęciu obok.
Ostroga piętowa – ćwiczenia
Polecam pacjentom wykonać 3 ćwiczenia w 3 seriach po 30 powtórzeń. Wszystkie wykonujemy na siedząco lub leżąco. Wśród nich są:
Całkowite zgięcia i prostowania palców stopy.
Całkowite zgięcie podeszwowe i grzbietowe całej stopy.
Jak w pkt. 2 + oporowanie ręcznikiem/taśmą elastyczną pod stopą.
Czas trwania to maks. 5 min, a poprawa dolegliwości występuje u wszystkich pacjentów.
Problem opisywany w artykule najczęściej dotyczy osób aktywnych – trenujący bieganie, tenis, koszykówkę itp.
Jak leczyć ostrogę? Fala uderzeniowa, iniekcje, masaże, wkładki
W pierwszej kolejności polecam wykonywać powyższe ćwiczenia przez okres 2-4 tygodni. Następnie podczas wizycie kontrolnej w zależności od dolegliwości i obrazu widocznego w USG, proponuję skierowanie na rehabilitację w postaci laseroterapii/fali uderzeniowej z ćwiczeniami indywidualnymi (rozciągnięcie mięśni łydki oraz mięśni zginaczy krótkich stopy).
Zastrzyki sterydowe
Ewentualnie podaję iniekcję miejscowo pod USG z 1 ampułki sterydu lub osocza bogatopłytkowego (jest to lepsze rozwiązanie, jednak też trzeba brać pod uwagę, że nie każdego stać na taki zabieg – koszt 800-1000 zł). Decyzja o podjęciu terapii należy do pacjenta, ale każdy dobry ortopeda stosuje tego typu terapię.
Fizykoterapia
Dobre efekty przynosi również masaż funkcjonalny wykonywany przez fizjoterapeutę, który zwiększa elastyczność tkanek, poprawia ukrwienie oraz zmniejsza ból i ewentualny obrzęk.
Wkładki ortopedyczne
U osób z płaskostopiem i/lub chcących być nadal bardzo aktywnymi polecam specjalnie wykonywane wkładki ortopedyczne – podaję wówczas dokładny namiar, gdzie pacjent otrzyma od ręki produkt dobrej jakości.
Specjalizuję się w ortopedii i traumatologii. Regularnie wykonuję USG narządu ruchu. Moim celem jest jak najmniej inwazyjny oraz szybki powrót do pełnego zdrowia u pacjentów. Pracuję w Szpitalu Zachodnim w Grodzisku Mazowieckim koło Warszawy. Pacjentów przyjmuję w gabinecie prywatnym na warszawskim Ursusie oraz w kilku innych poradniach. Zachęcam do bezpośredniego kontaktu - tel. 796-995-486 lub mailowo. Więcej na mój temat przeczytają Państwo w zakładce O mnie.