Łokciem golfisty określamy entezopatię nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Jest on zespołem chorobowym podobnym do entezopatii nadkłykcia bocznego (łokcia tenisisty), lecz występuje znacznie rzadziej i jego leczenie jest trudniejsze. W dzisiejszym artykule opiszę czym dokładnie jest ta choroba kończyny górnej, jak ją rozpoznawać, jakie leczenie należy wdrożyć. Na końcu znajdą Państwo ćwiczenia, które polecam wykonywać swoim pacjentom zmagającym się z tym zespołem.
Spis treści
Łokieć golfisty – co to jest?
Patologia zwana potocznie łokciem golfisty często obejmuje przyczep mięśnia zginacza promieniowego nadgarstka i nawrotnego obłego, rzadziej natomiast – przyczepy zginacza powierzchownego palców i zginacza łokciowego nadgarstka. Co ciekawe, łokieć golfisty występuje znacznie częściej u mężczyzn niż u kobiet.
Różnicowanie od innych schorzeń
Zespół należy różnicować z neuropatią nerwu łokciowego i niestabilnością więzadła pobocznego przyśrodkowego.
Entezopatia nadkłykcia przyśrodkowego często występuje przy wykonywaniu powtarzalnych ruchów ponad głową i dotyczy sportowców posługujących się rakietami, u których na staw łokciowy działają siły koślawiące.
Objawy – czy istnieje test na łokieć golfisty?
W badaniu fizykalnym dominuje ból w przyśrodkowej stronie łokcia, nasilający się przy nawracaniu przedramienia lub zginaniu nadgarstka z oporem. Punkt największej bolesności znajduje się około 5 mm obwodowo od centralnego punktu nadkłykcia przyśrodkowego. Ból może promieniować aż do nadgarstka. W aktywnym zapaleniu może pojawić się prawdziwy obrzęk łokcia.
Wykonuje się diagnostyczny tzw. odwrócony test Cozena oraz objaw łokcia gracza w golfa. Szczegóły poniżej:
Dodatkowo, może występować zmniejszenie ruchomości w stawie łokciowym i przykurcz zgięciowy stawu. Na zdjęciach radiologicznych najczęściej nie udaje się uwidocznić zmian patologicznych, lecz mogą być zauważalne osteofity z pociągania w okolicy przyśrodkowej kości łokciowej i zwapnienia w obrębie więzadła pobocznego przyśrodkowego, związane z przewlekłym uszkodzeniem więzadła pobocznego łokciowego.
Leczenie łokcia golfisty
Podstawą leczenia jest leczenie zachowawcze. U większości chorych trwałą poprawę można uzyskać, stosując:
leki przeciwzapalne,
unieruchomienie i
czasami miejscowe wstrzyknięcia glikokortykosteroidów.
Uwagi odnośnie glikokortykosteroidów opisałem w artykule nt. łokcia tenisisty – czym jest, przyczyny i leczenie. Jednakże łokieć tenisisty jest trudniejszy do wyleczenia, dlatego w tym wypadku przyzwolenie na tzw. blokady jest większe. Pozostałe, według praktyki bardziej skuteczne metody leczenia, są identyczne jak w przypadku leczenia także i tej drugiej entezopatii.
Wykorzystuje się identyczne ortezy na staw łokciowy jak w leczeniu łokcia tenisisty. Ewentualnie dłuższe i szersze opaski uciskowe mające na celu zapewnienie tzw. ciszy mechanicznej w chorym stawie.
W przypadku niepowodzenia postępowania zachowawczego na ogół skuteczne jest wycięcie zajętego procesem chorobowym przyczepu i ponowne doszycie ścięgna do kości.
Nieleczona łokieć golfisty – czym grozi?
Nieleczony łokieć golfisty będzie prowadził do jeszcze większych dolegliwości bólowych i osłabienia siły mięśniowej, aż do poziomu braku możliwości prawidłowego chwytania przedmiotów np. złapania małej piłeczki czy uchwycenia szklanki z napojem.
Ćwiczenia na łokieć golfisty
Poniżej znajdą Państwo ćwiczenia pomagające osobom cierpiącym na entezopatię nadkłykcia przyśrodkowego:
Specjalizuję się w ortopedii i traumatologii. Regularnie wykonuję USG narządu ruchu. Moim celem jest jak najmniej inwazyjny oraz szybki powrót do pełnego zdrowia u pacjentów. Pracuję w Szpitalu Zachodnim w Grodzisku Mazowieckim koło Warszawy. Pacjentów przyjmuję w gabinecie prywatnym na warszawskim Ursusie oraz w kilku innych poradniach. Zachęcam do bezpośredniego kontaktu - tel. 796-995-486 lub mailowo. Więcej na mój temat przeczytają Państwo w zakładce O mnie.